stöd oss

Skrivet: 21 mars, 2017

Här är Ung Cancers nya styrelse!

– Det är med stor ödmjukhet jag tar mig an mitt första styrelseuppdrag, och det känns extra speciellt att få vara med och påverka en så viktig organisation som Ung Cancer. De har lyckats otroligt bra med att nå ut, nästan alla känner ju till Fuck Cancer-armbanden, att få leda det arbetet framåt ytterligare ska bli otroligt kul och spännande, säger Redgert.
25-årige Daniel Redgert har på kort tid blivit ett stort namn i mediesverige. Förutom att vara PR-chef på Perfect Day driver han också en av Sveriges mest populära intervjupoddar ”Tankar med” som har omkring 100 000 nedladdningar i veckan. Han har också varit en populär bloggare hos Expressen, ger till sommaren ut sin första bok och har tusentals följare på Instagram.
Daniel Redgert valdes in i styrelsen av medlemmarna på Ung Cancers årsmöte tillsammans med ytterligare tre personer:

  • Jessica Stark: Har i 17 år arbetat med affärsutveckling, ledarskap, entreprenörskap och PR och är medgrundare av startuphubben SUP46.
  • Mikael Engdahl: Startade 1997 företaget MnO International AB, som i dag sysselsätter ungefär 100 medarbetare.
  • Caroline Agrell: Arbetar i dag som socialpolitisk strateg hos Fysioterapeuterna. Hon har de senaste tio åren arbetat i riksdagen, Socialdepartementet och i Stockholms läns landsting.

Följande personer valdes om av medlemmar:

  • Emma Knaggård Wendt: Organisations- och varumärkesstrateg. Arbetar på Edutain och har belönats med stipendiet Kompassrosen av H.M. Konung Carl XVI Gustaf stiftelse ungt ledarskap.
  • Rickard Villard: Kreatör, kommunikatör och varumärkesstrateg. Grundare och partner i PR- och reklambyrån The Kind Collective.
  • Lisa Karin Bergström: Sjuksköterska som tidigare arbetat med barncancer och med att utveckla cancervården utifrån patientens perspektiv, med fokus på vårdkedjan kring gynekologisk cancer i region Stockholm/Gotland. I dag är hon omvårdnadschef på Barncancercentrum på Karolinska i Solna.
  • Peter Hesslin: Tidigare vd för DHL Freight AB.

– Jag är enormt ärad att bli omvald som styrelseordförande för Ung Cancer tillsammans med ännu en imponerande styrelse. I en ideell organisation som Ung Cancer betyder det enormt mycket med en stark och engagerad styrelse som tillsammans med vårt kansli fortsätter kampen för unga vuxna cancerberörda. Det är fantastiskt att se engagemanget som finns för en så viktig organisation som skapar förändring och öppnar upp de viktiga dialogforum som behövs. Ung Cancer skapar en tillhörighet i samhället och framförallt i vården för unga vuxna cancerberörda, någonting som saknas men som så väl behövs, säger Emma Knaggård Wendt, styrelseordförande.
För mer information, kontakta:
Emma Knaggård Wendt
Styrelseordförande i Ung Cancer
073-533 38 38

Vill du få stöd?

Vi finns till för unga vuxna som själva drabbats eller lever nära någon som drabbats av cancer.

Läs mer här om hur du kan få stöd!

Liknande inlägg

Pärldag i Göteborg 16 april

Pärla armband tillsammans med oss i Göteborg och gör skillnad för unga vuxna som lever med eller nära cancer! Våra...

Läs mer

Valberedningen söker nya styrelseledamöter!

Valberedningen söker nu ledamöter till Ung Cancers styrelse för att väljas in vid årsmötet den 9 maj 2023. Inför 2023/2024 söker...

Läs mer

Spring Göteborgsvarvet för Ung Cancer 2023

Häng med oss och gör skillnad för unga vuxna som lever med eller nära någon med cancer!  Ung Cancer har...

Läs mer

Din gåva gör skillnad

Tack vare din gåva kan vi fortsätta minska ensamhet och ge personligt, ekonomiskt och rehabiliterande stöd

Ge en gåva